- 01 апреля 2023
Переможний матч із ‘Рухом’ став для тренера ‘Шахтаря’ Ігора Йовічевича 100-м в УПЛ. До нього було лише четверо іноземців, які досягли такого рубежу — Мірча Луческу, Микола Костов, Олег Кононов та Хуанде Рамос. Тепер їх п’ятеро. «Террікон» розповів, з яких складових утворилося досягнення Йовічевіча.
‘Карпати’: 42 матчі
Головним тренером ‘Карпат’ Йовічевіч став тому, що провів у цьому клубі кілька сезонів як футболіст і встиг налагодити якісь стосунки з президентом клубу Петром Димінським. Він і запросив Йовічевіча у 2007 очолити академію ‘Карпат’. На той час Ігор жив собі, займаючись після закінчення кар’єри гравця розважальним та будівельним бізнесом, але поклик футболу виявився сильнішим.
У ‘Карпатах’ він пройшов всю ієрархію: селекціонер, тренер юнацької та молодіжної команд, нарешті, отримавши ліцензію PRO, у важкому червні 2014 року очолив дорослу команду. Спочатку – як ‘в.о.’, з вересня 2015 року – як повноцінний головний. Дебютував матчем із ‘Говерлою’ 27 липня 2014 року (2:2), закрив свою львівську історію, що символічно, у грі проти ‘Шахтаря’ (0:3). А за тиждень до того ‘Карпати’ розгромили іншу донецьку команду – ‘Олімпік’ 4:1. Це стало найбільшою перемогою Йовичевіча у форматі керівника львівського проекту.
Втім, ні, була ще більш переконлива перемога над ‘Чорноморцем’ 4:0. Але ж це що! Головним подвигом Йовічевіча на посаді головного тренера ‘Карпат’ стала нічия з ‘Шахтарем’. Вона була видобута 30 травня 2015 року на полі київської ‘Оболонь-Арени’. Матч, щоправда, вже нічого не вирішував — йшов останній тур чемпіонату, в якому гірники безнадійно відстали від Динамо і просто догравали турнір. Але склад виставили пристойний, із Даріо Срною, Тарасом Степаненком, Алексом Тейшейрою, Дугласом Костою, Луїсом Адріано… ‘Карпати’ відігралися з 0:2 і були такі раді, начебто виграли кубок Всесвіту. Чи не тоді пролунав дзвін Йовичевичу як майбутньому головному тренеру ‘Шахтаря’?
‘Дніпро-1’: 41 матч
У ‘Карпатах’ цей подвиг оцінили, але ненадовго. Йовічевічу дали доопрацювати лише до кінця календарного 2015 року, а потім звільнили. Він вирушив на батьківщину, де через якийсь час пристав до дубля загребського ‘Динамо’, а потім, у розпал коронакризи, отримав пост головного тренера цього легендарного клубу, в якому завжди мріяв зіграти, але так і не склалося. Втiм, пробув у цій якості він лише кілька місяців, і вже у вересні 2020 року ми бачимо його на чолі ‘Дніпра-1’, змінником історичної для клубу фігури – Дмитра Михайленка.
Головний бос дніпровського клубу Юрій Береза, наймаючи хорвата, ставив завдання: вийти до єврокубків. Ну що ж, із цим Йовічевіч впорався. Щоправда, команду туди лише вивів: грати у Лігах Європи та конференцій ‘Дніпро-1’ буде вже під керівництвом Олександра Кучера. Але з Йовічевичем команда пройде впевнено нагору, займе 7-е місце в дебютному сезоні на найвищому рівні, а через рік перетвориться на цілком реальну ‘третю силу’ українського футболу — незавершений чемпіонат 2021/21 мав стати для ‘Дніпра-1’ як мінімум ‘бронзовим’.
Цікаво, що з цим клубом хорватський тренер проживе на один матч менше, ніж із ‘Карпатами’ — хоча баланс виявиться набагато позитивнішим. Наприклад, у тому ж сезоні 2021/22 його команда здобуде 13 перемог при 1 нічиїй та 4 поразках (різниця м’ячів – 35:17). Найрозгромнішою перемогою того ‘Дніпра-1’ стали 5:1 зі ‘Львовом’ 2 квітня 2021 року. Остання поява Йовічевича у квітах цього клубу — матч з ‘Маріуполем’ 10 грудня 2021 року. ‘Дніпро-1’ виграв 3:0, пiсля чого розпочалася зимова пауза, з якої через війну український футбол так і не вийшов. А влітку 2022 року Йовічевич не без скандалу перейшов до ‘Шахтаря’.
‘Шахтар’ — 17 матчів
Історія з переміщенням Йовічевіча до ‘Шахтаря’ глибоко образила ‘Дніпро-1’. Там вважали, що тренер діяв нечисто, навіть обіцяли громоподібний розгляд. Але жодних тектонічних наслідків ця історія не отримала, і помалу хорватський фахівець розпочав повноцінну роботу в новій команді.
Зараз, через 8 місяців, ми можемо підбивати підсумки. Під керівництвом Йовічевіча донецький клуб провів 17 матчів. Начебто небагато, але скільки всього вмістилося в цю скромну цифру! По-перше, суто статистично успішні виступи (13 перемог, 3 нічиї та одна поразка). По-друге, вражаюча результативність (45 голів – 2.65 у середньому за матч). По-третє, сама команда, яку Йовичевічу вдалося склеїти з нічого — у тому сенсі, що ще рік тому всі ці футболісти, чиї імена були дуже відомі у футбольному середовищі, iснували незалежними один від одного атомами, а зараз є єдиною бойовою одиницею.
Примітно, що єдину поразку в рамках УПЛ із ‘Шахтарем’ Йовичевіч зазнав свого колишнього клубу ‘Дніпра-1’. Про що це каже? Про те, що тепер тренер має віртуальне зобов’язання брати реванш. До того ж він має й інший привід. На даний момент його переможна серія в УПЛ складає 5 матчів (різниця 19:3). Але в ‘Дніпрі-1’ він показував досягнення і крутіше. З 1 листопада по 10 грудня 2021 року Йові святкував з командою 7 перемог поспіль (різниця 21:3).
Найближчі суперники ‘гірників’ — ‘Чорноморець’, ‘Металіст’, ‘Львів’. Чи поб’є Йовічевіч свій особистий рекорд?