Спортивний арбітражний суд у швейцарській Лозанні дискваліфікував 17-річну російську фігуристку Камілу Валієву на чотири роки. У CAS заявили, що спортсменка порушила антидопінгові правила. Про це пише CNN.

Дискваліфікація поклала край багаторічному спору представників рф з антидопінговими організаціями. Вердикт CAS означає, що російська команда позбудеться золотої медалі в командних змаганнях із фігурного катання, завойованої на Олімпійських іграх 2022 року.

Історія тягнеться з 25 грудня 2021 року, коли Валієва не пройшла допінг-тест після одного з виступів на пекінській Олімпіаді. Допінг-проба, яку провели після командних змагань із фігурного катання, вказала на присутність в організмі 15-річної Валієвої триметазидину — серцевих ліків, які також можуть підвищити витривалість.

В опублікованій у понеділок, 29 січня, заяві CAS ідеться, що дискваліфікація поширюється на всі змагальні результати, яких Валієва домоглася після позитивного тесту.

У Пекіні російська команда, яку представляла Валієва (через антидопінгові санкції команда рф називалася Олімпійський комітет росії (ОКР)) фінішувала першою, випередивши США, Японію і Канаду. Але медалі не вручали через суперечки щодо допінгу.

У своїй заяві представники CAS зазначили, що немає можливості вирішити, що станеться з підсумковим заліком Пекіна-2022 і чи будуть вручені медалі. У CAS також повідомили, що Міжнародний олімпійський комітет (МОК) має юрисдикцію над результатами.

Наслідки, пов’язані з дискваліфікацією, починаючи від минулих змагань, у т.ч. зимових Олімпійських ігор у Пекіні 2022 року, не входять у сферу дії цієї арбітражної процедури та мають розглядатися відповідними спортивними організаціями, заявили в CAS.

У грудні 2022 року комісія російського антидопінгового агентства (РУСАДА) зазначила, що Валієва не несе провини, з її боку не було і недбалості. При цьому фігуристка також заявила, що препарат потрапив в організм випадково.

Однак рішення РУСАДА було оскаржено МОК і Міжнародним союзом ковзанярів (ISU). РУСАДА згодом змінило свою початкову позицію і зажадало покарання, яке «могло б обмежуватися доганою» для Валієвої.

У своїй заяві в понеділок CAS заявив, що рішення є «остаточним і обов’язковим». Але сторони можуть подати апеляцію до Федерального трибуналу Швейцарії протягом 30 днів, пославшись на низку причин.