Вже цього четверга з тривалих зимових канікул вийдуть футбольні єврокубки. Зрозуміло, що увага більшості українських любителів гри мільйонів буде прикута до донецького «Шахтаря»: у рамках 1/16 фіналу Ліги Європи на підопічних Маріно Пушича очікує двоматчева дуель із представником французької Ліги 1 «Марселем».

Станом на зараз маємо чимало невідомих: «Шахтар» у поточному році не провів жодного офіційного матчу, а «Марсель» хоч і грав, але жодного разу не перемагав. Тож реальний розклад сил вирахувати досить складно.

Аби якнайкраще розібратися в шансах суперників у цьому протистоянні, Sportnews.com.ua звернувся до одного з найбільш досвідчених українських футбольних тренерів В’ячеслава Грозного.

— В’ячеславе Вікторовичу, як би Ви оцінили шанси «Шахтаря» пройти «Марсель»? Чи є чіткий фаворит у цьому протистоянні?

Якщо у французькій Лізі 1 йдуть матчі, і вони і в січні, і в лютому, і вони мають велике навантаження, і велика група їхніх гравців грають і в Кубку Африки в першу чергу, і в Кубку Азії, то УПЛ 23 лютого продовжить весняну частину чемпіонату. Ми свіжіші безумовно. Вони більш втомлені, і до цього великий відсоток травматизму в кожному клубі.

Я впевнений, що Шахтар пройде. Чому? Минулого сезону “Марсель” посів третє місце (в Лізі 1 — прим.), і вони досить добре грали. І для мене було дивно, що “Марсель”, досить добре виступивши, майже всіх гравців основного складу з різних причин відпустив.

Змінився тренер — Дженнаро Гаттузо. Скажімо так, тренерська кар’єра поки що в нього не така, як кар’єра гравця. Це важливо знати і важливо розуміти. Це не Гвардіола, який дає результат, і не інші тренери, які були хорошими гравцями, і стали гарними тренерами. Не так часто хороший гравець стає дуже сильним тренером. Він поки що має своє бачення гри, але не може його реалізувати.

Давайте будемо об’єктивно говорити: сьогоднішній “Шахтар” і сьогоднішній “Марсель” — це небо і земля. От якби був минулорічний “Марсель”, я б сказав, що 50/50.

“Шахтар” у кращій позиції в усіх ситуаціях. Так, “Марсель” непогано контролює м’яч, коли всі основні гравці в обоймі. Але в багатьох травми, бо французький чемпіонат досить контактний.

— Що може використати «Шахтар» на футбольному полі, щоб отримати перевагу та переграти «Марсель»? Які можуть бути тактичні хитрощі та стратегія?

— Давайте аналізувати. “Шахтар” фактично зберіг своїх лідерів. На мій погляд, було б складніше, якби Судаков пішов. Було б трохи складніше, але все одно пройшли б “Марсель”.

“Шахтар” залишив усіх своїх лідерів, досить серйозних гравців купив: Марлона Гомеса, Кевіна. “Шахтар” купує гравців за досить серйозні гроші, продає за ще більш серйозні гроші. В “Шахтаря” серйозний менеджмент.

Мені здається, що в “Шахтаря” гарний баланс, і такого гравця, як Судаков, близько немає в “Марселя” при всій повазі. Давайте так, Обамеянг, він же не диспетчер, він нападник. Є талановиті гравці, але рівня Судакова немає.

В “Шахтаря” є баланс — кількість гравців, які працюють на оборону повинна дорівнювати кількості гравців, які працюють на атаку (5+5). В “Шахтаря” якраз є 4 захисники, опорник. Плюс те, що я бачу — всіх змушують допрацьовувати при втраті м’яча. “Шахтар” одразу вступає в боротьбу.

Вони бачать приклади інших гравців “Шахтаря”, в тому числі Мудрика, які пішли на виріст. У них є стимул. Гравці дуже талановиті, там великий перебір, не випадково Очеретько в оренді в “Дніпра-1”, він хоче грати більше.

На мій погляд, дуже талановиті молоді хлопці є, на яких я б звернув увагу і яких мало знають. Наприклад, 18-річний Віктор Цуканов. Я так розумію, він готується на випадок продажу Судакова, а продаж таки все одно буде, якщо не зараз, то влітку. Він все одно піде в один із топклубів.

“Шахтар” кращий в реалізації (за “Марсель” — прим.), краще обороняється. Подивіться, “Марсель” у кожному матчі пропускає м’ячі. Я сьогодні не бачу системи гри “Марселя”.

Мені оборона “Марселя” нагадує оборону “Барселони”. Немає балансу, немає так, як було при Маліновському з усіма тими Стротманами, коли ті всі грали. Тоді була інша ситуація, вони невипадково третіми були (в Лізі 1 — прим.). Сьогодні я впевнений, що група атаки “Шахтаря” швидша за групу оборони “Марселя”. В “Шахтарі” практичні всі беруть участь у відборі м’яча, “Шахтар” грає компактно. В “Марселя” розриви великі. Ну і що, що вони індивідуально сильні гравці, якщо їхня індивідуальність не підкріплена роботою на команду.

Я бачив, “Ліону” вони програли 1:0. Так, створили ряд моментів, вони повинні були забивати. Але “Ліон” ще повинен був забивати. Він зараз бореться за виживання. Я не говорю про ігри з грандами.

І постійно Жиго, центральний захисник, постійно порушує, він не встигає. Центральні захисники залишаються один-в-один, вони не встигають. Вони не встигають страхувати один одного. Я допускаю, що вони побоюються “Шахтаря”.

Можу сказати, що сьогодні козирі на боці “Шахтаря”. Думаю, що “Марсель” побоюється “Шахтаря”, — сказав В’ячеслав Вікторович.

Антон Греськів для Sportnews.com.ua