Президент української Федерації біатлону Іван Крулько оцінив виступ чоловічої збірної на першому етапі Кубка світу-2024/25 у фінському Контіолахті.

– Ці результати дозволяють припустити, що Надія Бєлова «знайшла ключик» до спортсменів в процесі підготовки. Що, на Вашу думку, змінилося у порівнянні з минулим сезоном, коли з командою працював Юрай Санітра?

– Юрай працював з командою 8 років, і те, що сьогодні Віталій Мандзин показує свій найкращий результат кар’єри, і те, що Антон Дудченко піднімається у топ-15 – це в тому числі і його заслуга.

До речі, не забуваємо, що Мандзин – ще юніор, і в наступній гонці вперше в історії українець бігтиме в синьому бібі лідера заліку молодих спортсменів. Тому я хочу подякувати Юраю за багаторічну роботу в команді, за те, що він закладав основи і зараз продовжує з нами працювати, індивідуально готуючи Дмитра Підручного. Як ми бачимо, Дмитро теж готовий на хорошому рівні, і сьогодні провів гонку «по-професорськи», коли залишив сили, щоби додати на останньому колі після 4-ї стрільби.

Але в той же час хочу сказати, що Надії Бєловій вдалось досягти дуже важливого аспекту: спортсмени повірили в неї, вони підтримують тренера, що відчувається як в тренувальному процесі, так і в гонках. Біатлоністи бачать, як переживає за результат тренер – і вони переживають також. Внаслідок цього з’являється командна робота, де один за всіх, і всі за одного. Тому важке рішення, яке ми прийняли наприкінці минулого сезону, вже дає свої плоди.

Надія Олександрівна задоволена роботою хлопців, особливо молоді, і не боїться підпускати до основи молодих спортсменів – ми ще будемо бачити це протягом сезону. Шанс отримає кожен з тих, хто готувався до сезону в команді Бєлової: зараз непогано себе на Кубку IBU проявив Тарас Лесюк, маємо також давати можливості й нашій молоді – тим же Богдану Борковському та Сергію Супруну. І вже від них залежатиме – закріпляться вони в основі чи ні.

Однак у той же час має існувати спортивний принцип, що ми й бачимо зараз. І в такі моменти дуже відчувається нестача 5-го місця в заявці на Кубок світу цього сезону. Потрібно відновити квоту – це б дозволило активніше перевіряти молодь.

– Тим більше, в наступний олімпійський рік.

– Так, зараз наша основна задача – підготовка до Олімпіади 2026 року, але при цьому ми маємо дивитись і вперед. І саме з цією метою запроваджено ряд програм з розвитку біатлону: уроки біатлону в школах, відкриття нових відділень біатлону в ДЮСШ та школах вищої спортивної майстерності.

Ми в системному режимі збільшуємо кількість місць, куди українські діти можуть приходити і займатись біатлоном, закладаючи системну роботу для майбутнього. Так, це довга робота – на 10 років вперед. Ми розуміємо ситуацію, в якій знаходимось і проблему зі зміною поколінь. Але ті основи, які зараз закладаються для того, аби діти мали доступ до біатлону, обов’язково мають призвести до того, що кількість переросте в якість.

Я ще раз хочу наголосити: у нас більше ніколи не буде легіонерів. Ми будемо виховувати власні таланти – вони у нас є, просто їх потрібно знаходити і не боятись витрачати, умовно, 10 років, аби довести спортсмена до потрібного рівня, – зазначив Крулько.

Нагадаємо, що сьогодні у Контіолахті відбудеться коротка індивідуальна гонка серед жінок. Початок — о 17:20 за київським часом.