- 17 февраля 2023
Уродженка білоруського міста Новополоцьк, а нині біатлоністка української збірної Дар’я Блашко розповіла, як вона відноситься до усунення росіян і білорусів від Олімпійських ігор та інших міжнародних змагань.
– Вважаю усунення логічним, тому що росія почала війну під час Олімпійських ігор. Нехай уже основні заходи закінчилися, йшла Паралімпіада, але це не змінює факту порушення головного принципу Олімпіад: гармати мовчать, доки тривають змагання.
Чи для них особи з обмеженими можливостями – це не люди, та принципи Ігор можна спокійно порушувати?
Дуже поважаю IBU за їхню позицію, коли вже практично одразу після нападу на Україну були прийняти такі складні й важливі рішення. Міжнародний союз біатлоністів показав в черговий раз, що незалежний ні від кого в прийнятті таких важливих рішень.
– Що скажете щодо позиції самих спортсменів, яких абсолютно не бентежить сам факт війни, загибель тисяч людей?
– На жаль, спорт – це частина політики, хто б що не казав. Спорт – це політичний інструмент, яким впливають на думки та погляди людей.
Ось, наприклад, білорусь ніхто не знав доти, доки Дар’я Домрачова не почала вигравати багато медалей. А до того й не знали, де білорусь знаходиться. Що це, як не частина політики.
Для впізнаваності країни та впливу її у світі спорт відіграє важливу роль. Спорт у наших країнах фінансується державою. Отже, вона бачить сенс вкладати гроші в спортсменів, які представлятимуть країну на міжнародних аренах і своїми перемогами підвищуватимуть її вагу. Як не крути, це один з інструментів політики.
Щодо недопуску до ОІ, я вважаю це вірним рішенням, принаймні на найближчу Олімпіаду. Адже має хоч щось розбудити людей. Мотивувати їх до дії. Завжди легко пересидіти десь посередині.
Завжди можна спробувати всидіти на двох стільцях. Але треба розуміти, що виклики часу такі, що ти маєш показати свою конкретну позицію: або ти там, або – тут.
Вважаю, що країни, які підтримують усунення атлетів росії та білорусі від Олімпіади, роблять правильно, на жаль, – сказала Блашко.