Нещодавня поява Михайла Мудрика на фото з ОАЕ знову підняла тему виїздів українських футболістів за кордон під час воєнного стану. Перед стартом зимового трансферного вікна є сенс ще раз нагадати – за яких умов спортсменам дозволено покидати Україну і які виходи вони знаходять, коли таких умов не отримують, пише «Трибуна».

Що каже закон України про виїзд українських спортсменів за кордон

24 лютого 2022 року президентський указ ввів на території України воєнний стан. Одна з умов указу – заборона на виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років.

З часом цю умову почали помʼякшувати, створивши перелік певних категорій українців 18-60 років, яким покидати країну все ж дозволили. Серед таких зʼявились і спортсмени.

На сьогодні постанова Кабінету міністрів України «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» передбачає два такі винятки для спортсменів.

Їм дозволено виїжджати з України, якщо:

а) вони включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю;

б) вони включені до складу команд спортивних клубів найвищих дивізіонів з ігрових видів спорту.

На прикладі футболу це означає, що виїжджати з України можуть тільки гравці збірних та клубів УПЛ. Але це ще не означає, що умовний Євген Селезньов може виїхати з України, показавши на кордоні контракт з «Минаєм».

В постанові Кабміну йдеться, що для перетину таким спортсменам потрібні дозвільні документи від Міністерства молоді та спорту. Для гравців збірних це «рішення щодо включення до складу учасників спортивного заходу [за кордоном]». Для гравців клубів це «лист міністра молоді та спорту до Держприкордонслужби щодо участі зазначених осіб у спортивному заході [за кордоном]».

Такі документи дозволяють спортсменам обох категорій перебувати за кордоном до 30 календарних днів – тобто, з обовʼязковою умовою повернення. В деяких випадках строк можна збільшити, але тільки з дозволу Мінспорту.

Відтак, це саме ті дозволи, завдяки яким збірна України, «Шахтар», «Динамо» та «Дніпро-1» могли виїжджати на міжнародні матчі цього року.

Що стосується Мудрика та його появи в ОАЕ саме в грудні, коли в «Шахтаря» немає міжнародних матчів, Tribuna.com звернулась за поясненням в донецький клуб. Ми запитали, на яких підставах та за якими дозволами футболісти гірників можуть зараз покидати Україну. Нам відповіли:

«Футболісти отримали дозвіл на виїзд у Варшаву задля подачі документів на візи США, щоб мати можливість взяти участь у турне в січні-лютому».

За інформацією KDK, окрім Мудрика, останнім часом за кордон виїжджали також Валерій Бондар та Олександр Зубков, а також Денис Попов з «Динамо» та Олексій Гуцуляк з «Дніпра-1».

Що кажуть правоохоронці про схеми перетину кордону

Впродовж 2022 року сталось десятки трансферів українських футболістів за кордон. Очевидно, що не всі з них покидали Україну з дозвільними документами від Мінспорту – адже такі передбачають певний строк з умовою повернення в Україну.

Ми не будемо наводити жодних прикладів, бо не знаємо точно, які з них відбулись легально в плані перетину кордону, а які – ні. Тим паче покидати Україну футболісти можуть не по квоті спортсменів, а, наприклад, як чоловіки з робочою візою в ЄС або батьки трьох дітей (чи навіть батьки-одинаки, що виховують одну і більше дитину).

Втім навести приклади схем, завдяки яким футболісти та й інші спортсмени можуть виїжджати з України навіть без дозволів Мінспорту чи іншими легальними методами, ми можемо. До того ж правоохоронці такі схеми уже оприлюднили.

Станом на кінець вересня за даними Нацполіції правоохоронці упіймали 8 тисяч українців при спробі незаконно покинути країну. А от таких, що змогли прошмигнути, є в десять разів більше – на таку кількість натякнули в Мінекономіки виданню Forbes. Тобто схеми, на жаль, працюють:

1. Найпопулярнішою з них називають виїзд у статусі міжнародного волонтера через систему «Шлях» від «Укртрансбезпеки». Це база водіїв-чоловіків, яким дозволено виїжджати з України для перевезення гуманітарної чи медичної допомоги.

За інформацією Forbes, нечисті на руки чиновники беруть за внесення в базу від $700 (разовий перетин) до $2000 (можна перетинати кордон неодноразово).

2. Інші схеми – це підробні довідки про непридатність до військової служби або документ про опікунство над людьми з інвалідністю. Також була схема виїхати через фіктивну довідку про навчання за кордоном, але таких громадян згодом виключили з дозволених для перетину категорій.

Що стосується футболістів, то публічно про справи через незаконний перетин кордону щодо них на сьогодні невідомо. Втім, за інформацією журналіста Андрія Сеньківа, наприклад, клієнти агента Вадима Шаблія використовують якраз схему з системою «Шлях». Серед таких є Денис Костишин, який на початку цього місяця став гравцем американського «Ель-Пасо».

Раніше ведучі KDK Сергій Болотніков та Андрій Сеньків розповідали, що системою «Шлях» для виїзду з України та переходу в іноземні клуби користувались Єгор Ярмолюк та гравці «Руха» Олексій Сич, Данило Кондраков та Роман Карасюк.

Ярмолюк та 3 гравці «Руха» для переходу в іноземні клуби виїхали з України як волонтери. Кочергін та Батюшин, за документами, не перетинали кордон (KDK)

Чи дійсно футболісти волонтерили при таких переходах і схемах, сказати важко.